مرکز مطالعات راهبردی سیستم های مدیریت در سال 1397 کار خویش را به دنبال یک دهه پژوهش،تحقیق و مطالعه شروع نموده وبا ارائه روشی منحصر به فرد درقالب هوشمندی علاقمندان زیادی در قشر دانشجو، مدیران اجرایی وعلاقمندان به مباحث اینچنینی را جذب نمود.

آقای دکتر محمد ابوالمعصوم مدیریت مرکز پس از مشورت و هم اندیشی با صاحب‌نظران تصمیم به راه اندازی سلسله آموزش ها به منظور انتقال دانش برای بومی نمودن کامل مباحث نمود. لذا ماسیمود را میتوان اولین مجموعه آموزش تخصصی در کلیه حوزه های هوشمندسازی سیستم های مدیریتی از آموزش تا اجرا و کنترل نامید تا کلیه دانش پژوهان و مدیران ایران سربلند از آن علم ناب بهره برده، سیراب شده وعطر افشانی خویش رابر حوزه مدیریت کشورگسترده نماید.

سیستم های هوشمند و انواع هوشمند سازی

سیستم های هوشمند و انواع هوشمند سازی

سیستم های هوشمند سیستم هایی هستند که فناوری پیشرفته ای داشته و نسبت به جهان اطراف خود واکنشی توام با ادراک دارند. در اواخر دهه ی 1950 میلادی مطالعاتی انجام شد که چگونگی روند ادراک کامپیوترها از محیط اطراف شان و نحوه تفسیر تصاویر و ترتیب ویدئوها را مشخص ساخت؛ از آن زمان به بعد، این فناوری قدرت روز افزونی یافت و به بخش جدایی ناپذیری از جامعه و صنعت تبدیل شد.سیستم های هوشمند در حوزه های خود بر تعامل با کاربرانی از نوع بشر و تغییرات و پویایی محیط های اجتماعی و فیزیکی تمرکز دارند. ربات های امروزی دستگاه مستقلی هستند که می توانند محیط اطراف شان را درک کنند و اهداف خاصی را دنبال نمایند. سیستم های هوشمند را می توان به گونه های مختلفی از جهت تحلیل مشاهدات و تصمیم گیری دید.

نقش سیستم های هوشمند

در عصر حاضر، سیستم های هوشمند آماده می شوند تا نقش های بیشتری را به خود اختصاص دهند. از جمله این نقش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد: هوشمندی در تصمیم گیری و تصمیم سازی، اتوماسیون صنعتی، خدمات رباتیک، خدمات پزشکی، بازرسی و نظارت بصری، نویسه خوانی، کاربردهای نظامی، خدمات آموزشی، دنیای سرگرمی، نقل و انتقالات هوشمند، تشخیص هویت با استفاده از فناوری بیومتریک و… سیستم‌های هوشمند چالش هایی را نیز در زمینه مطالعه و تحقیق به همراه دارند. بسیاری از این چالش ها مرتبط با محاسباتی است که در ارتباط با جهان فیزیکی و پویا روی می دهند. اشکال این موضوع آن است که در طول انجام محاسبات، جهان همچنان تغییر می کند؛ بنابراین محاسبات انجام شده منسوخ و دیگر به کار نمی آیند! لذا از حیث رفع این مانع پویایی در هوشمندی نیز میبایستی در طراحی سیستم های هوشمند مدنظر گرفته شود.

نقش سیستم های هوشمند
مزایای سیستم های هوشمند به طور کلی

مزایای سیستم های هوشمند به طور کلی

  • بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه ها
  • تامین آسایش و رفاه با انجام بهنگام تصمیم و اجرا
  • کنترل امنیت و ایمنی در بخش های نرم افزاری و سخت افزاری
  • ورود هوشمند به عرصه هایی که بدون ابزار و چشم مسلح، اراده انسان نمی‌توان در آن حوزه ورود نماید
  • کنترل سیستم های مدیریتی از هر نقطه دنیا
  • کم کردن استهلاک تجهیزات مصرفی و مقرون به صرفه نمودن آنها با افزایش عمر مفید انها
  • افزایش ضریب اطمنیان در کاستن اشتباهات عمدی و غیر عمدی
  • قابلیت اطلاع رسانی و رصد لحظه ای موارد تحت سیستم هوشمند
  • نظارت دائمی سیستم هوشمند در روند اجرایی خویش در طول فرایند